Co to jest hydraulika siłowa?

m hydraulicznym jest zespół wzajemnie połączonych części, których zadaniem jest przekazywanie energii lub sterowanie za pośrednictwem cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem, w układzie zamkniętym. Działanie układu hydraulicznego opie

Co to jest hydraulika siłowa?

Układem hydraulicznym jest

Obecnie największe znaczenie ma tzw. hydraulika siłowa, która zajmuje się głównie opracowywaniem i wykorzystaniem układów hydraulicznych. Układem hydraulicznym jest zespół wzajemnie połączonych części, których zadaniem jest przekazywanie energii lub sterowanie za pośrednictwem cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem, w układzie zamkniętym. Działanie układu hydraulicznego opiera się na wymuszonym i sterowanym przepływie cieczy hydraulicznej, która wykonuje pracę. Ruch cieczy jest tu wymuszany przez pompę, natomiast energia jest odbierana przez siłowniki hydrauliczne (albo cylindry hydrauliczne - zmieniające energię strumienia cieczy w ruch prostoliniowy albo silniki hydrauliczne, zmieniające energię strumienia cieczy na ruch obrotowy). Podstawowe części większości układów hydraulicznych to m.in.:

zbiornik z cieczą hydrauliczną,
zawór zwrotny,
pompa hydrauliczna,
filtry
zawór regulujący dopływ cieczy hydraulicznej do silnika hydraulicznego,
silnik hydrauliczny,
zawór regulujący dopływ cieczy hydraulicznej do siłownika hydraulicznego,
siłownik hydrauliczny,
odpowietrzanie.

Wzrost popularności układów hydraulicznych jest szczególnie duży od czasu II wojny światowej. W przypadku urządzeń przemysłowych, rolniczych, budowlanych czy górniczych systemy te skutecznie współzawodniczą z ich mechanicznymi lub elektrycznymi odpowiednikami. Główną ich zaletą jest wszechstronność i wydajność oraz łatwość sterowania i dokładność (szybka reakcja na czynności wykonywane przez operatora). Są one zdolne do wytwarzania sił sięgających od kilku gramów do tysięcy ton.

Systemy hydrauliczne są bardzo ważnym źródłem przekazywania energii m.in. w nowoczesnych samolotach (hamulce, wypuszczane podwozie), samochodach (układ kierowniczy, ciężarówki wywrotki).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydraulika


Zastosowanie urządzeń opartych o hydraulikę siłową

Gdzie możemy spotkać na przykład pompy hydrauliczne? Tego typu rozwiązania są stosowane właściwie w większości silników, ponieważ jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Na przykład na zasadach mechaniki hydraulicznej opierają się urządzenia związane z wykonywaniem robót podczas prac budowlanych, między innymi podczas tworzenia nowych dróg. Znajomość podstaw mechaniki jest wymagana do przeprowadzania napraw takich urządzeń. Bardzo często hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych to pojęcia, które możemy potraktować za synonimy, ponieważ wiele awarii tego sprzętu dotyczy właśnie usterek związanych z hydrauliką siłową.


Potrzebna pilna pomoc!

Doskonałym rozwiązaniem, które powoduje, że ilość usterek jest znacząco mniejsza, jest wykonywanie cyklicznych przeglądów. Taka diagnostyka może pomóc nie tylko w dostrzeżeniu elementów, które muszą zostać wymienione, ale także w poprawie działania urządzenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku takich sprzętów, jak spycharki i koparki. Natychmiastowa pomoc, hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych nie jest przecież często możliwa od ręki i wtedy powstaje problem. Dlatego też, aby uniknąć takich niezręcznych sytuacji, na przykład opóźnień w wykonywanych pracach, warto co jakiś czas udać się do serwisu, aby nasz sprzęt został przejrzany przez specjalistę.